Rozsiane gruźlicy

Rozpowszechniane gruźlicy ( T B ) jest, że zakażenie bakteryjne zakaźna rozprzestrzenił się z płuc do innych części ciała przez układ limfatyczny lub krwi.
Zobacz także: Gruźlica – płuc
Przyczyny gruźlicy ( T B) zakażenie może się rozwinąć po inhalacji kropelek rozpylonych w powietrzu od kaszlu lub kichania przez osoby zakażone bakteriami Mycobacterium tuberculosis. Niewielkie obszary zakażenia, zwane ziarniniaki (granulowany guzy), rozwijają się w płucach.
zwykle jest miejsce na gruźlicę płuc, ale inne organy mogą być zaangażowane. W U. S., Większość osób z podstawowym gruźlicze lepiej i nie ma dalszych dowodów choroby. Rozsiane T B rozwija się w niewielkiej liczbie zakażonych osób, których układ odpornościowy nie powodzeniem zawierać podstawowy zakażenia.
Rozsiane Choroba może wystąpić w ciągu kilku tygodni od zakażenia pierwotnego. Czasami to nie występuje aż rok po zarazić. Jesteś bardziej prawdopodobne, aby uzyskać tego typu T B jeśli masz osłabić system immunologiczny z powodu choroby (np. A I D S ) lub niektóre leki. Niemowlęta iosoby w podeszłym wieku są bardziej narażone.
Twoje ryzyko do połowu wzrost gruźlicy, jeżeli:
są wokół ludzi, którzy mają disease Live w zatłoczonym lub nieczystego conditions Have T B słabej żywienia staje się coraz bardziej powszechne w U. S.w ostatnich latach. Może to być z powodu większej liczby zakażeń gruźlicę u osób z A I D S i H I V,wzrost liczby leków immuno- tłumienia, a coraz więcej osób bezdomnych. Wzrost opornych szczepów bakterii T B odgrywa rolę.
Objawy Rozsiane gruźlica może wpływać na wiele różnych obszarów ciała. Objawy mogą obejmować :
Cough Fatigue Fever General dyskomfort, niepokój, lub złe samopoczucie ( złe samopoczucie) Skrócenie breath Sweating Weight objawów jakiejkolwiek innej szkody, które mogą wystąpić z tą chorobą :
Abdominal swelling Chills Joint skóra pain Pale powodu niedokrwistości ( bladość) Swollen. Egzaminy i Badaniafizykalne może wykazać : Spuchnięte liver Swollen chłonne Testy nodes Swollen śledziony do T B to : biopsje i kultury dotkniętych narządów lub tissues Bronchoscopy dla biopsji lub culture Chest x..
Choroba może także zmieniać wyniki następujących badań:
morfologia krwi ( C B C) Peripheral smear Blood poziom wapnia we krwi Leczenie Celem leczenia jest leczenie infekcji z lekami. Leczenie czynnego płuc T B zawsze obejmować kombinację wielu leków (zwykle cztery leki ). Wszystkie leki są kontynuowane aż do badania laboratoryjne wykazują, które leki najlepiej. Do najczęściej stosowanych leków należą :
Isoniazid Rifampin Pyrazinamide Ethambutol Inne leki, które mogą być stosowane w leczeniu gruźlicy to:
Amikacin Ethionamide Moxifloxacin Para -aminosalicylowy acid Streptomycin Może trzeba będzie podjąć wiele. Bardzo ważne jest, aby przyjmować tabletki sposób Twój usługodawca opieki zdrowotnej instrukcją.
Kiedy ludzie nie podejmują swoje leki gruźlicy, zgodnie z zaleceniami, zakażenie staje się znacznie trudniejsze do wyleczenia. T B bakterie mogą być oporne na leczenie, a czasem, leki nie pomaga w leczeniu infekcji.
Jeżeli istnieje obawa, że​​pacjent nie może przyjmować wszystkie leki zgodnie z zaleceniami,służby zdrowia, konieczne może oglądaćosoba brać przepisane leki. Nazywa się to obserwowana terapii. W tym przypadku, może być podana leków 2 lub 3 razy na tydzień, zgodnie z zaleceniem lekarza.
Może trzeba będzie zostać w domu lub przyjęcie do szpitala na 2 – 4 tygodnie w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się choroby na innych dopóki nie jesteś już zaraźliwe.
Lekarz lub pielęgniarka jest wymagane przez prawo, aby zgłosić chorobę T B do lokalnego departamentu zdrowia. Twój zespół opieki zdrowotnej będą mieć pewność, że otrzymasz najlepszą opiekę dla T B.
Outlook ( Prognoza ) Większość form rozsianą gruźlicę dobrze reagują na leczenie.
Możliwe powikłania Powikłania rozsianą gruźlicę mogą obejmować:
Adult zespół niewydolności oddechowej ( A R D S) zapalenie wątroby failure Relapse Lung z Leków stosowanych w leczeniu chorób T B może powodować działania niepożądane, w tym problemy z wątrobą. Inne działania niepożądane to : Zmiany w vision Orange -lub brązowym kolorze łez i urine Rashbadanie wzroku może być wykonane przed rozpoczęciem leczenia, więc lekarz może monitorować wszelkie zmiany w twoich oczach \. Kiedy należy skontaktować się z lekarzem specjalistą Skontaktować się z lekarzem, jeśli wiesz lub podejrzewasz, że były narażone na gruźlicę. Wszystkie formy gruźlicy i narażenia potrzebują szybkiej oceny i leczenia. T B Zapobieganie jestzapobiegać chorobom, nawet w tych, które zostały wystawione na osoby zakażonej. Testów skórnych dla T B jest używany w populacjach wysokiego ryzyka lub u osób, które mogły być narażone na gruźlicę, takich jak pracownicy służby zdrowia.
dodatnie testy skórne u osoby bez objawów jest znakiem ekspozycji T B. Omów leczenia zapobiegawczego z lekarzem. Osoby, które były narażone na gruźlicę należy skóra badane natychmiast i mieć uzupełniającą próbę w późniejszym terminie, jeśli pierwszy test jest negatywny.
natychmiastowego leczenia jest niezwykle ważne w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się gruźlicy od tych, którzy mają aktywną chorobę T B do tych, którzy nigdy nie zostały zarażone gruźlicą.
W niektórych krajach o wysokiej zapadalności na gruźlicę dać ludziom szczepionki (tzw. B C G ), aby zapobiec T B. Jednakże,skuteczność tej szczepionki jest kontrowersyjne i nie jest rutynowo stosowane w Stanach Zjednoczonych. Ludzie którzy mieli B C G może być nadal badane na gruźlicę skóry. Omówienie wyników badań ( jeśli dodatni) z lekarzem. Alternatywne nazwy prosówkowej gruźlica Gruźlica – upowszechnione pozapłucna gruźlicy Referencje \u003cp style=\.gruźlica. In: Goldman L, Schafer A I, eds. Cecil Medicine.24-ta ed. Philadelphia, P A: Saunders Elsevier, 2011 : rozdz 332.
Fitzgerald D W, Sterling T R, Haas D W. Mycobacterium tuberculosis. In: Mandell G L, Bennett, J E Dolan R, red.. Mandell, Douglas i Bennetta Zasady i praktyka Chorób Zakaźnych.7-sze ed. Orlando, Floryda: Saunders Elsevier, 2009 : rozdz 250.
Data aktualizacji: 06.12.2011 Zaktualizowano przez: David C. Dugdale, I I I, M D, profesor medycyny, Wydział Medycyny Ogólnej, Department of Medicine, University of Washington School of Medicine ; Jatin M. Vyas, M D, Ph D, adiunkt w medycynie, Harvard Medical School, Asystent w medycynie, Oddział Chorób Zakaźnych, Department of Medicine, Massachusetts General Hospital. Także : David Zieve, M D, H A M, Dyrektor Medyczny,. D.. M., Inc.
.Dowiedz się na ten temat:
kosmetyki w wolnej chwili.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: