Choroba Creutzfeldta -Jakoba

Choroba Creutzfeldta – Jakoba ( C J D) jest formą uszkodzenia mózgu, które prowadzi do szybkiego spadku funkcji psychicznych i ruchu.
Przyczyny C J D jest uważana za spowodowane przez białka zwanegoprionowe. Prionów powoduje normalne białka spasować nienormalnie. Ma to wpływ na zdolność innych białek \.
Jest kilka rodzajów C J D. Zaburzenie to jest bardzo rzadkie, występujące w około 1 na 1 mln osób. Zwykle najpierw pojawia się w wieku 20 i 70. Objawy zwykle zaczynają się w późnych latach 50-tych.
C J D można podzielić na dwa rodzaje: klasyczne lub nowy wariant choroby.
Klasyczne rodzaje C J D są:
Sporadyczne C J D stanowi większość przypadków. Występuje bez znanej przyczyny.Średni wiek, w którym zaczyna się 65. Rodzinna C J D występuje wtedy, gdy dana osoba dziedziczy nienormalnego prion od rodzica (dziedziczoną C J D jest rzadko) Klasyczna C J D nie jest związane z chorobą szalonych krów ( gąbczastej encefalopatii bydła ).
Jednak wariant C J D (v C J D) jest formą choroby, która jest związana z chorobą szalonych krów. Zakażenie, które powoduje chorobę u krów jest uważane za ten sam, który powoduje u człowieka v C J D.
Variant C J D stanowi mniej niż 1 % przypadków, i to wydaje się wpływać na ludzi młodszych. Jednak mniej niż 200 osób na całym świecie miały tę chorobę.
C J D Variant może być spowodowane ekspozycją na skażonych produktów. Inne v C J D przypadki miały miejsce, kiedy ludzie mieli rogówki, inne tkanki lub transfuzji krwi od dawców zakażonych. Może to również być spowodowane zanieczyszczonymi elektrod używanych w chirurgii mózgu (przed instrumenty zaczęły być odpowiednio zdezynfekowane ).
C J D mogą być związane z wielu innych chorób wywołanych przez priony, w tym:
chronicznej wyniszczającej choroby (znaleziono w jelenia ) Kuru (u kobiet Nowej Gwinei, którzy jedli mózgi zmarłych krewnych w ramach. Obie formy C J D są inne niż otępieniem, ponieważ objawy postępu szybko do niepełnosprawności i śmierci. Egzaminy i Testy początku chorobyukładu nerwowego i psychicznego badanie pokaże problemy z pamięcią i zmiany innych funkcji psychicznych. Później w tym choroby,badanie układu silnika może pokazać : Nieprawidłowe odruchy lub zwiększenie normalnego odruchu responses Increase w tone Muscle mięśni i spasms Strong zaskoczyć response Weakness i utratę tkanki mięśniowej ( zanik mięśni) jest utrata koordynacji i zmian. Badanie wzroku pokazuje obszary ślepoty, że osoba może nie zauważyć. Testy stosowane do diagnozowania tej choroby należą: Badania krwi w celu wykluczenia innych form demencji i poszukiwania markerów, które czasami pojawiają się disease C T skanowanie brain Electroencephalogram ( E E G) M R I.
Leczenie Nie jest znane lekarstwo na tego warunku. Interleukiny i inne leki mogą pomóc spowolnić chorobę. Osoba może wymagać opieki początku choroby. Leki mogą być potrzebne w celu kontroli zachowania agresywne.
Zapewnienie bezpiecznego środowiska, kontrolowanie agresywnych lub pobudzone zachowanie, i spełnienia potrzeb danej osoby może wymagać monitorowania i pomocy w domu lub w domu opieki. Poradnictwo rodzinne może pomócrodzina radzeniu sobie ze zmianami potrzebnych do opieki domowej.
Wakacje pielęgniarki lub doradcy, usługi Wolontariat, gospodynie domowe, dorosły Protective Services i innych zasobów, Wspólnota może pomóc opiekę osoby z C J D. Ludzie z tą chorobą może potrzebować pomocy sterowania niedopuszczalnych lub niebezpiecznych zachowań. Wiąże nagradzanie pozytywnych zachowań i ignorowanie zachowania negatywne ( gdy jest to bezpieczne ). Mogą one również potrzebować pomocy orientowanie się do otoczenia.
Uzyskiwanie pomocy prawnej z dyrektywami zaliczki, pełnomocnictw i innych czynności prawnych na początku choroby może ułatwić, aby etyczne decyzje o C J D pacjenta opieki.
Outlook ( Prognoza ) wynik C J D jest zwykle bardzo słaba. W ciągu 6 miesięcy lub mniej, po objawy zaczynają, osoba nie będzie w stanie zadbać o siebie samej. zaburzenie jest krytyczny w krótkim czasie, zwykle w ciągu 8 miesięcy. Jednak kilka osób przetrwać tak długo, jak 1 lub 2 lata. Przyczyną śmierci jest zazwyczaj zakażenia, niewydolność serca lub niewydolność oddechowa. Możliwe Complications Infection Loss zdolności do interakcji z others Loss zdolności do funkcji lub opieki oneself Death When skontaktować się z lekarzem specjalistą C J D nieratownictwo medyczne jest. Jednak coraz zdiagnozowane i leczone wcześnie mogą objawy łatwiej kontrolować, dać pacjentom czasu na dokonanie zaleceń, i dać rodzinom więcej czasu, aby pogodzić się ze stanem.
Zapobieganie sprzęt medyczny powinny być traktowane w celu usunięcia białek, które mogą powodować choroby. Ludzie, którzy mają historię C J D nie może oddawać rogówkę lub tkanki. W większości krajów ścisłe wytyczne dotyczące zarządzania zakażonych krów uniknąć przekazującą C J D u ludzi.
Alternatywne Nazwy gąbczastej encefalopatii bydła ; v C J D, C J D, choroba Creutzfeldta – Jacoba Referencje Bosque P J.choroby prionowe. In: Goldman L, Schafer A I, eds. Cecil Medicine.24-ta ed. Philadelphia, Pa: Saunders Elsevier, 2011 : rozdz 424.
De Kosky S T, Käufer D I, Hamilton R L, Wolk D A, Lopez O L. W demencji. W : Bradley W G, Daroff R B, Fenichel G M, Jankovic J, red.. Neurologia w Praktyce Klinicznej.5th ed. Philadelphia, Pa: Butterworth – Heinemann Elsevier, 2008 : rozdz 70.
Data aktualizacji: 16.04.2012 Zaktualizował:. D.. M. Health Solutions, Ebix., Inc., Redakcja : David Zieve, M D, M H A i David R. Eltz. Poprzednio : David C. Dugdale, I I I, M D, profesor medycyny, Wydział Medycyny Ogólnej, Department of Medicine, University of Washington School of Medicine. Także recenzja Luc Jasmin, M D, Ph D, departamentami Anatomii i neurochirurgii, University of California, San Francisco, C A. Ocenia dostarczone przez Veri Med Healthcare Network ( 26.09.2011 ).
.Doczytaj tutaj więcej:
tabletki na nerwy w tym momencie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: