Endometrioza

Endometrioza jestkobieta rozstroju zdrowia, który pojawia się, gdy komórki z błony śluzowej macicy ( macica ) rosną w innych obszarach ciała. To może prowadzić do bólu, krwawienia nieregularne i problemów w ciążę ( bezpłodność).
Przyczyny Każdego miesiąca kobiece jajniki produkują hormony, które mówią komórki wyściełające macicę ( łono) puchnąć i uzyskać grubsze. Ciało usuwa te dodatkowe komórki błony śluzowej macicy ( endometrium), gdy pojawi się okres.
Jeśli te komórki (tzw. komórki endometrialne ) implantu i rosną poza macicą, endometrioza wyniki. W narośla nazywane są implanty endometrium tkanek. Kobiety z endometriozą mają zazwyczaj implantów tkanek na jajniki, jelita, odbytnicy, pęcherza moczowego i na podszewce okolicach miednicy. Mogą one występować w innych częściach ciała, za.
W przeciwieństwie do komórek endometrialnych występujących w macicy, implanty tkanek poza macicą zatrzymać się w miejscu, kiedy dostaniesz okres. Czasami trochę krwawić. Rosną one ponownie, kiedy dostaniesz następny okres. Ten ciągły proces prowadzi do bólu i innych objawów endometriozy. przyczyną endometriozy jest nieznana. Jedna z teorii głosi, że komórki endometrialne rzucić, gdy pojawi się na podróż okres wstecz poprzez jajowodów do miednicy, gdzie implantować i rosną. To się nazywa wsteczna miesiączka. Ten tył krwawienia miesiączkowe występuje w wielu kobiet, ale naukowcy uważają, że układ odpornościowy może być inny u kobiet z endometriozą.
Endometrioza jest wspólny. Czasami może uruchomić w rodzinie. Choć endometrioza jest zwykle diagnozowana w wieku od 25 – 35, warunek chyba zaczyna o czasie, że regularne miesiączki zaczyna.
kobieta, która ma matkę lub siostrę z endometriozą jest o wiele bardziej narażone na rozwój endometriozy niż inne kobiety. Jesteś bardziej narażone na rozwój endometriozy, jeśli:
Rozpoczął się okres, w młodym age Never miał children Have częste okresy lub trwają 7 lub więcej days Closed hymen, który blokuje przepływ krwi w czasie miesiączki ból period Symptoms . Kobieta z endometriozą mogą mieć:
Bolesna periods Pain w dolnej części brzucha przed iw trakcie menstruation Cramps na tydzień lub dwa przed miesiączką i podczas miesiączki, skurcze mogą być stałe i wahają się od bólu nudnym i ciężkim ) w trakcie lub po seksualnej intercourse Pain z. Niektóre kobiety z wielu protez tkankowych w ich nie ból miednicy w ogóle, a niektóre kobiety z łagodniejszym ciężkiej choroby ból. Egzaminy i Testylekarz przeprowadzi badanie lekarskie, w tym badanie ginekologiczne. Testy, które są wykonywane w celu zdiagnozowania endometriozy to:
miednicy exam Transvaginal ultrasound Pelvic Leczenie laparoscopy Treatment zależy od następujących czynników:
Age Severity z symptoms Severity z disease Whether chcesz dzieci w przyszłości Jeśli masz łagodny. Możesz zarządzać objawów za pomocą : Ćwiczenia i relaks techniques Nonsteroidal leki przeciwzapalne ( N L P Z), takie jak ibuprofen ( Advil ) i naproksen ( Aleve), paracetamol ( Tylenol ) lub recepty leki przeciwbólowe, aby złagodzić skurcze i ból. innych kobiet, możliwości leczenia obejmują: Leki kontrolować pain Hormone leki zatrzymać endometriozy z coraz worse Surgery usunięcie obszarów endometriozy lub całej macicy i Leczenia jajników zatrzymać endometriozy z coraz gorzej. Nazywa się to rzekomej. Terapia ta wykorzystuje estrogenów i progesteronu tabletki antykoncepcyjne.Łagodzi objawy endometriozy najbardziej. Jednakże, nie wyklucza to blizny lub odwrócić fizyczne zmiany, które wystąpiły już w wyniku endometriozy.
Inne leczenie hormonalne mogą obejmować: tabletki Progesteron lub zastrzyki. Jednakże, działania niepożądane mogą być uciążliwe i obejmują przyrost wagi i depresja. Gonadotropin agonistyczne leki, takie jak octan nafareliny ( Synarel ) i Depo Lupron zatrzymania jajniki od produkcji estrogenu i wytwarzają stan podobny menopauza. Efekty uboczne to uderzenia gorąca, suchość pochwy i zmiany nastroju. Leczenie jest zwykle ograniczona do 6 miesięcy, ponieważ może to doprowadzić do utraty gęstości kości. Może być przedłużony do 1 roku w niektórych przypadkach. Chirurgia mogą być zalecane, jeśli masz silny ból, że nie lepiej z innymi lekami. Operacja może obejmować:
laparoskopia lub laparotomia miednicy do zdiagnozowania endometriozy i usunąć wszystkie ognisk endometrialnych i blizny ( zrosty ). Histerektomia usunięcia macicy ( macica ), jeśli masz poważne objawy i nie chcą mieć dzieci w przyszłości. Jeden lub oba jajniki i jajowodów może być usunięty. Jeśli nie masz obu jajników usuniętych w czasie histerektomii, objawy mogą powrócić. Outlook ( Prognoza ) terapia hormonalna i laparoskopia nie można leczyć endometriozę. Jednak te zabiegi mogą pomóc złagodzić niektóre lub wszystkie objawy u wielu kobiet na rok.
Usuwanie macicy ( macica ), jajowody i oba jajniki (histerektomia) daje największą szansę na wyleczenie. Rzadko,stan może powrócić.
Możliwa Powikłania Endometrioza może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę ( bezpłodność). Nie wszystkie kobiety, zwłaszcza te z łagodną endometriozą, będą musiały niepłodności. Laparoskopia usunąć blizny związane z sytuacji może pomóc zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę. Jeśli tak nie jest, leczenie niepłodności należy rozważyć.
Inne powikłania endometriozy to:
Długoterminowe ( przewlekły) ból miednicy, który zakłóca społecznych i pracy torbieli activities Large w miednicy (tzw. endometriozy ), które mogą złamać ( pęknięcie) . Jest to rzadkie. Bardzo rzadko, rak może rozwijać się w zakresie po menopauzie endometriozy. Kiedy należy skontaktować się z lekarzem specjalistą Połącz spotkanie z lekarzem, jeżeli:
masz objawy endometriosis Back bólu lub innych objawów wrócić po endometriozy jest traktowany rozważyć uzyskanie kątem.
pigułki Prevention Narodziny kontrolne mogą zapobiec lub spowolnić rozwój endometriozy. Referencje Lobo R. Endometrioza : etiologia, patologia, diagnostyka, zarządzanie. In: Katz V L, Lentz G M, Lobo R A, Gershenson D M. Kompleksowa Ginekologia.5th ed. Philadelphia, Pa: Mosby Elsevier, 2007 : rozdz.19.
Brown J, Pan, Hart R J. Gonadotropiny analogi hormonu uwalniającego za ból związany z endometriozą. Cochrane Database Syst Rev. Grudnia 2010 8, (12 ) : C D008475.
Giudice L C.praktyka kliniczna.endometrioza. N Engl J Med.2010 24 czerwca, 362 (25) :2389-98.
de Ziegler D, Borghese B, C Chapron. Endometrioza i niepłodność : Patofizjologia i zarządzanie.lancet.2010 Aug 28, 376 (9742) :730-8.
Biuletyn Practice A C O G nr.110 : noncontraceptive zastosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Obstet Gynecol.2010 Jan ; 115 (1) :206-18.
Data aktualizacji: 25.07.2011 aktualizacja przez : Susan Storck, M D, F A C O G, Chief, Eastside Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii, zdrowie Grupa Spółdzielni Puget Sound, Redmond, Washington ; Clinical Wydział Nauczania, Wydział. Także : David Zieve, M D, H A M, Dyrektor Medyczny,. D.. M., Inc.
.Poczytaj więcej:
tabletki na odchudzanie kiedy będziesz mógł.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: