Zwyrodnienie plamki żółtej – związane z wiekiem

Zwyrodnienie plamki żółtej jest zaburzenie oczu, który powoli niszczy ostre widzenie centralne,. To sprawia, że trudno jest znaleźć drobne szczegóły i odczytać.
występuje najczęściej u osób powyżej 60 roku życia, dlatego jest często nazywany wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej ( A R M D lub A M D).
Obejrzyj ten film o: Zwyrodnienie plamki żółtej\n. Zmienia się światło i obrazy, które dostają się do oka na sygnały nerwowe, które są wysyłane do mózgu. Część siatkówki zwanyplamką czyni widzenie ostrzejsze i bardziej szczegółowe.
A M D jest spowodowana przez uszkodzenie naczyń krwionośnych zaopatrujących plama. Zmiana ta szkodzi plama.
Istnieją dwa typy A M D:
Suche A M D występuje, gdy naczynia krwionośne w obszarze plamki stają się cienkie i kruche. Małe żółte osady, zwane druzów, forma. Prawie wszystkie osoby z zwyrodnieniem plamki zacząć od postaci suchej. Wet A M D występuje tylko około 10 % osób ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Nowe nienormalne i bardzo nietrwały wzrost naczyń krwionośnych pod plamką żółtą. Nazywa się to neowaskularyzacja podsiatkówkowa. Te naczynia krwionośne i wyciek płynu. To powoduje, że większość z formą utraty wzroku związanych z chorobą. Naukowcy nie jesteś pewien, co powoduje, że A M D. Warunek jest rzadko przed ukończeniem 55. Jest najczęściej u dorosłych 75 lat lub starszych.
W uzupełnieniu do dziedziczenia, inne czynniki ryzyka to : Białe race Cigarette smoking High tłuszczu diet Female gender Obesity Symptoms Możesz nie mieć żadnych objawów, w pierwszym. Ponieważ choroba pogarsza, możesz mieć problemy z widzenia centralnego. Symptomy suchego A M D :
najczęstszym objawem w suchym A M D jest niewyraźne widzenie. Często obiekty w centralnym polu widzenia wygląda zniekształcony i słabe, i kolory wyglądają wyblakłe. Możesz mieć problemy z odczytem wydruk lub widząc inne szczegóły, ale zazwyczaj można zobaczyć na tyle dobrze chodzić i wykonywać większość rutynowych czynności.
Jakchoroba staje się gorsza, możesz potrzebować więcej światła, aby przeczytać lub wykonywanie codziennych zadań. Niewyraźne spot w centrum wizji stopniowo staje się większy i ciemniejszy.
W późniejszych etapach, może nie być w stanie rozpoznać twarze, dopóki nie są blisko. Symptomy mokrej A M D :
Najczęstszym wczesnym objawem wysiękowego A M D jest to, że proste linie są zniekształcone i faliste.
Nie może byćmała ciemna plama w centrum pola widzenia, że dostaje większe w czasie.
Central utrata wzroku może pojawić się bardzo szybko. Jeśli to nastąpi, trzeba będzie pilnie ocenę przez okulistę z doświadczeniem choroby siatkówki. Egzaminy i Testy Będziesz miał egzamin oczu. Krople zostaną umieszczone w oczy poszerzenie ( rozszerzać ) swoich uczniów. Okulista będzie używać specjalnych soczewek, aby przejrzeć swoją siatkówkę, naczynia krwionośne i nerw wzrokowy.
okulista będzie szukać konkretnych zmian w plamce żółtej i naczyń krwionośnych. Jednym z pierwszych odkryć w suchej postaci A M D są żółte złogi w plamce żółtej, zwane druzów.
Możesz zostać poproszony o pokrycie jedno oko i spojrzeć na wzór linii siatki Amslera nazywa. Jeśli się faliste linie proste, mogą byćznakiem A M D.
Inne badania, które mogą być wykonane to:
fluoresceiny angiogram Fundus photography Optical spójność tomografia ( O C T) Leczenie Jeśli masz zaawansowanego lub ciężką suchej A M D, bez leczenia może przywrócić swoją wizję.
Jeśli masz wcześniejszą A M D i nie palić, połączenie niektórych witamin, antyoksydantów i cynku może zapobiec chorobom z coraz gorzej. Ale to nie może oddać jakąkolwiek wizję, która jest już przegrana.
połączenie jest często nazywany\. Zalecane suplementy zawierają : 500 miligramów witaminy C400 jednostek międzynarodowych beta- carotene80 miligramów zinc2 miligramów miedzi tylko wykorzystać tę kombinację witamin, jeśli lekarz zaleci. Upewnij się, że Twój lekarz wie o innych witamin lub suplementów, które zażywasz. Palacze nie powinni korzystać z tego leczenia. A R E D S mogą również skorzystać, jeśli masz aa historię rodziny i czynniki ryzyka A M D.
Suplementy luteina i zeaksantyna mogą również być pomocne, choć nie są one częścią A R E D S wzorze.
Jeśli masz mokrej A M D, lekarz może zalecić:
chirurgia laserowa (laser fotokoagulacja ) -mała wiązka światła niszczy nieszczelne, nieprawidłowe naczynia krwionośne. Terapia fotodynamiczna -światło aktywuje lek, który jest wprowadzany do organizmu, aby zniszczyć nieszczelne naczynia krwionośne. Specjalne leki zapobiegające nowych naczyń krwionośnych powstawaniu w oku (anty- angiogeneza, terapia anty- V E G F ) – leki takie jak bevacizumab ( Avastin ) oraz ranibizumab ( Lucentis ) wstrzykuje się do oka. Jest tobezbolesny proces. Low- wizja pomoce (np. specjalnych obiektywów ) ​​i terapia może pomóc w korzystaniu z wizji, że masz bardziej skutecznie, i poprawić jakość życia. Zamknij obserwacji z lekarzem oka jest ważne. Na suchej A M D,pełne badanie oczu powinny być wykonywane przez lekarza okulisty przynajmniej raz wroku. Ludzie, którzy byli leczeni w wysiękowej postaci A M D wymagają częstych, być może miesięczne, wizyt kontrolnych. A M D, wczesnego wykrywania zmian widzenia jest bardzo ważne. Wczesne wykrycie prowadzi do wcześniejszego leczenia i często, wynik lepszy.
najlepszy sposób na wykrycie zmian jest samokontroli w domu z schemat oka, zwana siatka Amslera. Przetestuj każdego oka indywidualnie z korekcji wzroku normalnie nosić do czytania. Wsparcie Grupy A M D Alliance International – (877) A M D-7171 – http://www.amdalliance.org.
Outlook ( Prognoza ) A M D zazwyczaj nie wpływa na bok ( obwodowe) wizji. To jest bardzo ważne, bo oznacza, całkowita utrata wzroku nigdy nie występuje z powodu tej choroby. Powoduje to straty w zaburzenia widzenia centralnego tylko.
Mild, sucha A M D zwykle nie powoduje wyłączenie centralnego utraty wzroku. Jednakże, nie ma możliwości przewidzenia, które rozwiną się cięższą postać choroby.
Wet A M D często prowadzi do znacznej utraty wzroku.
W ogóle, zwyrodnienie plamki żółtej może spowodować utratę zdolności do czytania, prowadzenia samochodu i rozpoznaje twarze na odległość. Większość osób z tej choroby oczu są w stanie jeść, kąpać i wykonywać inne zadania regularne bez większych trudności.
Możliwa Powikłania Ten stan może sprawiają, że trudno czytać, pracować na komputerze lub dysku. Możesz potrzebować dodatkowego oświetlenia lub powiększenie zrobić wiele swoich normalnych czynności. Kiedy należy skontaktować się z lekarzem specjalistą Jeśli masz A M D, Twój lekarz może zalecić, aby sprawdzić swoją wizję codziennie na siatce Amslera. Zadzwoń do dostawcy niezwłocznie, jeżeli linie są faliste lub wystąpienia innych zmian w polu widzenia.
Zapobieganie Chociaż nie jest znany sposób zapobiegania zwyrodnienia plamki żółtej, czynniki stylu życia może zmniejszyć ryzyko zachorowania : Nie smoke Eat zdrowej diety, która jest bogata w owoce i warzywa i nisko.
Alternatywne Nazwy związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej ( A R M D ), A M D, starcze zwyrodnienie plamki żółtej ( S M D ) jeststarsza nazwa, która nie jest już w powszechnym użyciu. Referencje Benson W E. Nabyta choroba plamki żółtej. W: Tasman W, Jaeger E A, eds. Duane w Okulistyka.15-sza ed. Philadelphia, Pa: Lippincott Williams \u0026 Wilkins, 2011 : rozdz 23.
Yanoff M, Cameron D. Choroby układu wzrokowego. In: Goldman L, Ausiello D, red.. Cecil Medicine.24-ta ed. Philadelphia, Pa: Saunders Elsevier, 2011 : rozdz 431.
Data aktualizacji: 16.09.2011 aktualizacja przez : Franklin W. Lusby, M D, okulista, Lusby Vision Institute, La Jolla, Kalifornia. Także : David Zieve, M D, H A M, Dyrektor Medyczny,. D.. M., Inc.
.Doczytaj tutaj więcej:
tania apteka teraz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: